Bezák trvá na nejasnom pôvode peňazí z USA, problém riešil aj vo Vatikáne

18.12.2012 13:00

Róbert Bezák tvrdí, že svojím podpisom potvrdil len prevzatie peňazí. Na ich pôvod sa pýtal aj Vatikánu.

BRATISLAVA. Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák riešil problém s financovaním aj vo Vatikáne.

Ako informovala v utorok TA3, Bezák si za svojimi slovami o nejasnom pôvode peňazí zo Spojených štátov stojí.

TA3 má list od štátneho sekretára kardinála Bertoneho, ktorý dokazuje, že Bezák riešil celý problém na najvyšších miestach vo Vatikáne.

Podľa v pondelok zverejnených dokumentov Bezák podpisom potvrdil, že peniaze prevzal od americkej fundácie.

To znamená, že mal celý čas vedieť, odkiaľ mu prišli peniaze. Napriek tomu Bezák trvá na svojom, pretože listy pôvod peňazí nevysvetľujú. Svojim podpisom potvrdil iba ich prevzatie.

„Nevedel som odkiaľ prišiel, lebo sme nemali zmluvu, že by mal prísť šek,“ povedal Bezák cez víkend.

Bezák podľa TA3 videl problém v tom, že peniaze mu prišli z neznámej investičnej spoločnosti. Na pôvod peňazí sa preto pýtal vo Vatikáne.

Odpovedal mu kardinál Bertone, podľa ktorého ide o investície, na ktorých pôvod sa má pýtať svojho predchodcu Jána Sokola.

„Odkiaľ mohli prísť také peniaze, dodnes neviem,“ povedal Bezák v TA 3 v nedeľu.

Podľa TA3 zostáva otázkou, prečo išiel Bezák do Vatikánu, ak vedel odkiaľ pochádzajú peniaze.

Bezák podľa televízie tvrdí, že o dedičstve sa dozvedel až po svojom odvolaní z vyhlásení Jána Sokola.


Biskupi: Bezák porušil prísahu vernosti pápežovi

Konferencia biskupov Slovenska pozýva veriacich, aby prijali rozhodnutie pápeža.

BRATISLAVA. Odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák porušil podľa slovenských katolíckych biskupov prísahu vernosti a poslušnosti voči Svätému Otcovi tým, že odmietol prijať jeho výzvu, aby sa vzdal úradu trnavského arcibiskupa.

Ako sa uvádza v stanovisku Konferencie biskupov Slovenska, biskupi opätovne zdôrazňujú, že plne rešpektujú a prijímajú rozhodnutie o odvolaní Mons. Róberta Bezáka.

„Svätý Otec urobil toto rozhodnutie osobne, po dôkladnom zvážení a po tom, čo Mons. Bezák odmietol prijať jeho výzvu, aby sa vzdal úradu Trnavského arcibiskupa,“ napísali biskupi v stanovisku.

Podľa biskupov Katolícka cirkev na Slovensku prežíva v poslednom období bolestnú situáciu. Biskupi upozorňujú, že okrem iného sa na verejnosti objavila pochybnosť o postoji slovenských biskupov k zachovávaniu zákonov pri spravovaní majetku.

„Chceme vás uistiť, že plne rešpektujeme zákony SR a preto dbáme o riadne spravovanie majetkov Cirkvi. Stále sme boli a v prípade potreby sme ochotní poskytnúť kompetentným orgánom súčinnosť pri objasnení hospodárenia ktorejkoľvek cirkevnej právnickej osoby,“ uvádza sa v stanovisku.

Biskupi sú vďační za podporu všetkým veriacim, ktorí im vyjadrujú svoju dôveru.

„Pozývame aj ostatných, aby prijali rozhodnutie Svätého Otca. Modlime sa za Svätého Otca, za Cirkev na Slovensku a spoločne doprevádzajme modlitbou aj Mons. Róberta Bezáka,“ vyzývajú katolícki biskupi.

zavri okno

zavri okno